Savoir-vivre określa to, jak powinno wyglądać nakrywanie do stołu. Odpowiednie nakrycie do stołu pozwoli na podkreślenie charakteru spotkania, ale jak to zrobić prawidłowo?

Odpowiednie dopasowanie zastawy stołowej

Nakrywając do stołu musimy patrzeć na całość kompozycji, a na jej pojedyncze elementy. Całość w składzie zastawa stołowa i obrus powinno komponować się w jeden spójny obraz. W skrócie najlepiej jest zastosować zasadę przeciwieństw dla tych dwóch elementów. Gdy wykorzystujemy gładką i prostą zastawę – stół nakrywamy wzorzystym obrusem, i na odwrót.

Obrus z każdej strony stołu powinien zwisać minimum 20 centymetrów.

Rozmieszczenie i miejsce dla biesiadników

Osoby siedzące wokół stołu zwyczajowo powinny mieć dostęp do około połowy metra krawędzi stołu. Taka odległość pozwoli na swobodne poruszanie się biesiadników przy stole.

Talerze powinny być oddalone od krawędzi stołu na około 2 centymetry.

Układ talerzy i sztućców

Talerze i sztućce układamy w określonej kolejności. Talerze układamy kolejno płaski duży i na nim głęboki talerz do zupy. Sztućce zaś układamy w kolejności ich użycia – najdalej od talerza rozmieszczamy te, które będą używane pierwsze. Widelec układamy po lewej stronie nakrycia, a nóż i łyżkę do zupy po prawej, łyżeczkę do deseru nad talerzem.

Czyste serwetki powinny być umieszczone z lewej strony nakrycia. Użyte odkładamy na prawą stronę.

Szklanki i kieliszki zawsze ustawimy z prawej strony, układając je w kolejności od najmniejszego do największego.

Dekoracje

Nie ma stołu bez dekoracji, a podstawową wymienioną już wcześniej dekoracją są serwetki. Elementem, który może uatrakcyjnić wygląd naszego stołu są kwiaty. Nie tylko będą one pięknie wyglądały, ale i również uatrakcyjnią obiad roztaczając wokół stołu przepiękny zapach.

Prawidłowe nakrywanie do stołu jest nie tylko przestrzeganiem podstawowych zasad Savoir-vivre, ale i również elementem dodatkowym, który pozwala na wizualne cieszenie się spożywanym posiłkiem. Warto urozmaicić wygląd naszych stołów.

Jeśli poszukujesz zestawu porcelany specjalnie na Twój stół, Zapraszamy do nas!

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą lub zadzwoń do Nas:

Telefon: 24 366 21 47

Komórkowy: 504 044 279

Lub odwiedź nas w Płocku na ulicy Kwiatka 4.